ARSLAN: “İÇMİMARLA ÇALIŞMAK, İŞLEVSEL ESASLI ESTETİK ÇÖZÜMLER SUNAR”

Ünlü İçmimar Esat Fişek, İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) ile İçmimarlar Odası Bursa Şubesi ortaklaşa düzenlendiği etkinlikte konuştu.

İMSİAD ve İçmimarlar Odası Bursa Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlik, İMSİAD dernek merkezinde gerçekleştirildi.

Çok sayıda firma temsilcisi ile davetlinin katıldığı programın açılışında konuşan İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, “Bugün sizlerle sektörümüze kazandırmış olduğumuz ofisimizdeki 16. seminerde birlikte olmaktan da ayrıca son derece bahtiyarız. Bu seminerlerimizde, SGK ve vergi dairesi gibi kamu kurumlarından, satışları arttırabilmek için teknik ve teknolojilere kadar birçok konuda olabildiğince bilgiyi ayağınıza getirmeye çalıştık. Bugün de sizlerle, İçmimarlar Odası Bursa Şubesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz ve İçmimar Esat Fişek’in değerli görüşlerini dinleyeceğimiz bir söyleşi ile karşınızdayız” dedi.

Andıç’tan içmimar vurgusu

Müşteri beklentilerinde yaşanan değişime ayak uydurmanın önemine değinen Andıç, “Müşteri beklentileri, takip edemeyen müteahhitleri rekabetin dışına itebilecek kadar belirleyici bir noktaya gelmiş bulunmaktadır. Malzeme ve müşteri beklentilerindeki bu değişim dalgasından biz müteahhitleri koruyacak yegane çözüm, profesyonellere yetki devri, yani işi ehline vermektir. Bilginin sınırlarının gün geçtikçe arttığı günümüzde, artık müteahhitler de dahil olmak üzere hiçbir meslek erbabının her şeyi bilmesi, hele tüm bu alanlardaki değişiklikleri kendisinin tek başına yakından takip etmesi mümkün değildir” diye konuştu.

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, üretilen gayrimenkullerin estetik ve işlevsel anlamda katma değerli olabilmesi için, içmimari alanında da bizzat içmimarlarla çalışmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

İçmimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nur Gül Arslan, “İçmimarlık günümüzde sadece tasarımsal anlamda estetiksel anlamda yapılmamaktadır. İçmimarlık aslında fonksiyonellik esaslı estetik çözümler sunmaktadır. Günümüzde artan arsa maliyetleri ve malzeme maliyetleriyle birlikte, bir santimetre kayıp alan olmaksızın tasarım yapmak gerekmektedir. Bunu da yapanlar içmimarlardır. İçmimarlar, bir mekanın nasıl kullanılacağını tayin ederler” dedi.

İçmimar Esat Fişek’in duayen bir isim olduğunu hatırlatan Arslan, “Kendisi sadece yerelde değil ulusal ve hatta uluslararası alanda mesleğimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil eden bir isim ve bugün kendisini dinleyecek olmaktan dolayı mutluyuz” şeklinde konuştu.

Yalın ama detayda zengin çalışmalar

Andıç ve Arslan’ın yaptığı konuşmaların ardından İçmimar Esat Fişek’in sunumuna geçildi.

“Tercih Edilebilir Tasarım” başlıklı bir sunum yapan Fişek, “Bunun son kullanıcıya yansıması ve yaptığım projelerle bağdaşık bir şekilde konuşacağız. Her zaman mekanı bütün olarak algılayıp çözmek mantığındadır, bizim tasarım felsefemiz. Çok fazla süslemeden uzak, yalın ama detay anlamında zengin, o anki şartların el verdiğinde yapabildiğimizin en iyisini ortaya çıkarıyoruz. Bunu söylerken her projede farklı disiplinlerle çalışıyoruz” dedi.

“3 disiplin bir araya gelmeli”

Gözlerin aşina olmadığı şeyleri yapmaktan keyif aldıklarını belirten Fişek, iç mimarinin stratejik kararların önem arz eden bir iş olduğunu hatırlatarak, “Bütçe fikri iyice oturduysa, ortaya çıkan şey yüzde yüz oranla planlanan iş oluyor. Bir şeyi ilk defa yapmak yaratıcı olmak için avantaj. Güzel bir brief ve müşteriyi iyi dinlemek, birçok araştırmadan daha önemli” ifadelerini kullandı.

İnşaat mühendisi, mimar ve içmimarın, projenin daha fikir aşamasında bir araya gelmesinin önemine işaret eden Esat Fişek, “Ne kadar ilgili iseniz o kadar çok şey öğreniyorsunuz. Bazı şeyler, işin içine girince düşe kalka öğreniliyor. Her şey baştan doğru planlanmalı, doğru bütçe yapılmalı ve iyi bir strateji izlenmeli. Böylece güzel işler çıkabilir. Kervanı yolda düzmemek gerek. Doğru olan, daha arazi aşamasında mimar, iç mimar ve inşaat mühendisi yani üç disiplin bir araya gelmeli, içten dışa gidip fonksiyonel alanlar yaratıp gitmeli. Böylece iyi projeler imza atılabilir” şeklinde konuştu.

Ünlü İçmimar Esat Fişek, yaptığı sunumun ardından programa katılanların soruları cevapladı. Programın sonunda İçmimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nur Gül Arslan, İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç ve Esat Fişek’e programın anısına teşekkür plaketi takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.