BAĞIRSAĞI TERS DÖNDÜ TEK AMELİYATLA HAYATA TUTUNDU

Bağırsaklarda ters dönme ile birlikte dışkı yapamama olarak bilinen ‘Hirschsprung’ hastalığı olan Deniz bebek, başarılı bir ameliyatla hayata döndü.

Bursa’da yaşayan Meral Kızmaz ve Metin Kızmaz çifti bebeklerini kucaklarına almanın sevincini yaşarken, Deniz bebekte ortaya çıkan Hirschsprung hastalığı mutluluklarına gölge düşürdü. Deniz bebeğin doğduktan sonra kusma ve karın şişliği şikâyetiyle takip edildikten sonra cerrahi işlem gerekliliği nedeniyle 4 günlükken hastaneye sevk edildiğini belirten

VM Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Güngör, “Deniz bebek, ilk geldiğinde genel durumu çok kötüydü. Yaptığımız tetkikler sonucu acil operasyon kararı aldık. Hastamıza ‘Hirschsprung’ teşhisi koyduk. Bağırsaklarda ters dönme dediğimiz yanlış dizilim söz konusuydu. Biz ilk ameliyatta bu sorunu çözdükten sonra Hirschsprung hastalığının tanısını koyup tek seansta ameliyatı yapmayı kararlaştırdık. Normal şartlarda 3 seansta yapılabilecek bir ameliyatı tek seansta 4 saat süren bir operasyonla hastanemizde gerçekleştirmeyi başardık. Hastamız sağlığına tamamen kavuştu ve hemen ağızdan beslenmeye de başladı. Kalın bağırsağın çalışmaması durumu olarak özetlenebilecek olan Hirschsprung, 5 binde 1 görülen bir hastalık. Bağırsaklarda yanlış dizilimi ile olma olasılığı çok çok daha nadir görülen bir durum” dedi.

NORMALDE 3-4 AMELİYAT YAPILIYOR

Yapılan tetkiklerde kalın bağırsağın yüzde 80’inin çalışmadığını gördüklerini de kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Güngör, “Çocuk Cerrahisi ve Yeni Doğan Yoğun Bakım ekibimizle el ele vererek başarılı tabloyu elde ettik. Normalde bu tür vakalarda önce bağırsak açılıyor, hasta 6 ay ya da 1 yıl bu şekilde yaşıyor. Daha sonra bağırsak ameliyatı yapılıyor, ardından açılan kalın bağırsak tekrar kapatılıyor. Yani normalde 3-4 seansta gerçekleşen bir süreç. Ama biz bunu tek seansta başarılı bir şekilde gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı. Bebeğin annesi Meral Kızmaz da “Doğduktan sonra beslemeye başlamıştım, mama verdik ama kustu. Sürekli kusunca ve karnı da şişince yoğun bakıma alındı. Sağolsun Doktor Ahmet Güngör ve ekibi, çocuğumuzu saülıüına kavuşturdu. Yemesi de kilosu da çok iyi çok şükür. 45 gün sonra evladımıza kavuştuğumuz için çok mutluyuz” diye konuştu. Bebeğin babası Metin Kızmaz ise “Hastane yönetimi ve çalışanları bizi çok iyi ağırladı. Doktorlarımıza ve hastane ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.