Bozbıyık, Bursalı muhasebeciler ile bir araya geldi

Gelir İdaresi Başkanlığı Eski Başkan Yardımcısı Yeminli Mali Müşavir Yıldırım Bozbıyık, deneyimlerini ve bilgilerini Bursa iş dünyasına aktarmaya devam ediyor. Bozbıyık, bu doğrultuda muhasebeciler ile bir araya geldi.

‘Elektronik belge ve e-defter uygulamalarında yaşanan son gelişmeler’ konulu seminer yüzlerce muhasebecinin katılımıyla Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda (BSMMO) gerçekleştirildi. Seminerde YMM Yıldırım Bozbıyık ve TÜRMOB Temsilcisi Cenk İçer, katılımcılara elektronik belge ve e-defter uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

Yaşanan son gelişmeleri detaylı bir şekilde anlatan Bozbıyık, “Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, tüm tarafların tek kaynaktan bilgilenmelerinin temin edilmesi ve elektronik belge uygulamalarında bütünlüğün sağlanması amacıyla hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yürürlüğe girdi. Bu alanda faaliyet gösteren kişilerin son düzenlemeleri yakından takip etmesi gerekiyor” dedi.

Süreçler değişti

TÜRMOB Temsilcisi Cenk İçer de, mevzuata e-Dekont, e-Sigorta Poliçesi, e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi, e-Döviz Alım-Satım Belgesi, e-Gider Pusulası gibi yeni elektronik belge uygulamalarının dahil olduğunu ifade ederek, kapsamın genişletilmesi amacı ile e-Belge sürecine dahil olacak yeni mükellef gruplarının belirlendiğini kaydetti. İçer, süreçlerin değiştiğine dikkat çekerek, “e-Defter gönderme süreleri seçenekli hale geldi. Artık e-Defter dosyaları ve bunlara ait berat dosyaları birbirleri ile ilişkili şekilde elektronik ortamda, muhasebe fişleri ise kağıt ve/veya elektronik ortamda, istenildiğinde ibraz edilmek üzere muhafaza edilmek zorunda” diye konuştu.

İnteraktif şekilde gerçekleşen seminer sonunda Bozbıyık, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.