CHP’NİN BURSA’DAKİ FARKLI YÜZÜ; NİLÜFER

14 Aralık’ta başlayan CHP İlçe kongreleri devam ediyor. Bazı ilçelerde kongre sansasyonlar altında yapılıyor. 22 Aralık Pazar günüde Yıldırım kongresi var. Osmangazi’den sonra il başkanlığı sürecinde en etkili ilçelerden biri olan Yıldırımda 3 adaylı kongreden kim galip çıkacak göreceğiz.

19 Aralık’ta yapılan Mustafakemalpaşa kongresinin yansımaları ise sosyal medyada halen devam ediyor. Divan başkanlığı yapan İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un “Delege olmayan konuşamaz” diyerek Mustafa Bozbey’e söz vermemesi , fakat kongreleri bitip kazanan ilçe başkanlarına  söz vermesi büyük tepkiler doğurdu. Bu tepkilerden en büyük zararı da ilçe başkanı seçilen Serda Tandoğan Kuru gördü. Sanırım seçildiğinin farkına hala varamadı sosyal medyadaki paylaşımları incelemekten. Tabi Akkuş’un Bozbey’e söz vermemesinin etkisi geçmeden artçıyı geçen, depreme benzetirsek esas büyük deprem bir video ile geldi. Videoda yenilen bir yemek sırasında bir taraftarın elinde bardakla sandalye üzerinden  Mustafa Bozbey’in şahsını hedef alan konuşmaları sarsıntıyı daha da arttırdı. Eleştiriler art arda geldi. Sessiz kalan tek isim ise ilçe başkanı Tandoğan Kuru oldu, ta ki, 20 Aralık 18:37 ye kadar. Bu saatte beni telefonla arayan Tandoğan Kuru, o videoya kızdığını hatta izlendiğinde “ilçe başkanı kızıyor” denildiğinin görüleceğini, üzerine oynandığını söyledi. Çok yüksek tondan konuşan Tandoğan Kuru’nun yaşadıkları sesine yansımıştı. İlçe başkanının beyanını esas kabul etmek düştü bize de. Fakat kafamdaki acaba yı da silmem gerekiyordu. Videoyu tekrar yüksek sesle izledim. Başkanın yüzünde ir sertlik var net şekilde belli, ama başkanın dediği gibi “İlçe başkanı kızıyor” diye bir kelime duyamadım. Başkan ile ilgili “İlçe başkanı burada, rahat ol” diyen, muhtemelen videoyu çeken kişinin sesi net belli. Bu olay sanırım 3-5 gün daha CHP Gündemini meşgul edecek. Ama tanıdığım Tandoğan Kuru, ne kadar karşı da olsa, o videodaki görüntüyü tasvip etmez. Kaldı ki, konuşmamızda da bunu beyan etti. Keşke bunu kişilere birer birer izah etmeye uğraşmak yerine, kendisine de dediğim gibi sosyal medyasında olayı tasvip etmediğini yazıp paylaşsaydı.

Gelelim başlık konumuza. Kongre sürecinde Chp’nin ihtiyacı olan “Sevgi Dili”ni en iyi yaşayan ilçe Nilüfer. 4 aday ile başlayıp Özer Anaç ve Murat Halil Öztürk’ün ortak bir amaçta bir araya gelmeleriyle 3 adayın kaldığı Nilüferde 21 Aralık’ta )bugün) Maden Mühendisi Erman Aydıngün saat 14:00 te ilçe binasında adaylığını açıklayacak.

Nilüferde adaylık açıklamaları bile fark sunuyor. Diğer adaylar açıklamalara katılarak muhteşem bir görüntü ile, seçimin sadece hizmete talip olmak adına bir yarış olduğunu, dostluk ve arkadaşlığın kalıcı olduğunu kamuoyuna göstermeleri alışıla gelmedik bir güzellik yarışıyor.

Burada bir parantez de delegelere açmak gerekiyor. Delegelerde kendi mahallelerinde adaylar ile bir araya gelip dinliyorlar. Oyu kafasında belli bile olsa çoğunlukla mazeretsiz katılmayan dışında da tüm delegeler orda oluyor.  

MURAT HALİL ÖZTÜRK – ÖZER ANAÇ

Bir endüstri ve kimya sektöründe faaliyet gösteren firmanın sahibi olan Özer Anaç , geçmiş dönem Mehmet Turan Tansal listesinden yönetime seçilmiş, daha sonra da, Tansal’ın belediye meclis üyesi olmak için istifasıyla boşalan ,l ilçe başkanlığına oy birliği ile seçilmişti. Yerel seçim sürecinde sürekli sahada olan gece gündüz demeden çalışan, partili partisiz tüm Nilüferli’leri  harekete geçiren Anaç, seçim bitti, kazandık demeyerek, sahadan bir gün bile ayrılmamış, sürekli seçmenle bir arada olmuştur. Gençliği ve dinamizmi ile örnek bir ilçe başkanı olmuştur. Delege seçilerinde benim delegem şu kadar demeden çalışmalarına Murat Halil Öztürk ile beraber devam etmektedir. İzlediğim kadarıyla bu tavrı da Özer Anaç’ı seçimde bir adım öne taşımaktadır.

FIRAT YILMAZ

Uzun yıllar medya’da hizmet veren, daha sonrasında medya’nın yanında ev tekstili ve e-ticaret alanında faaliyetler gösteren Fırat Yılmaz’da geçmişte yaptığı il başkan yardımcılı ve yine geçen dönem Nilüfer ilçe yöneticiliği ile göreve hazır olduğunun işaretlerini veriyor. Özellikle seçim gecesi oluşturulan hukuk kurulunu başarı ile organize eden Yılmaz’ın bu güne gelindiğinde en büyük sıkıntısı sanırım birlikte yol yürüdüğü eski ilçe başkanı Mehmet Turan Tansal’ın Mkp kongresi ile ilgili Mustafa Bozbey hakkında yaptığı yorum olacaktır.

Bugün saat 14:00 te ilçe binasında adaylığını açıklayacak olan Erman Aydıngün’de maden mühendisi olarak TMMOB Maden Mühendisleri Odası Bursa yönetim kurulu üyeliği yapmakta, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak faaliyet göstermekte, bir dönemde Bursa iş sağlığı ve güvenliği derneği BİGDER Başkanlığını yapan Aydıngün , son seçilen Hüseyin Akkuş yönetiminde il yönetim kurulu üyeliği yapmakta idi. Yerel seçim sürecinde gerekçesini bugün açıklar sanırım istifa etmişti. Erman Aydıngün’de partisi için verilen her görevi layık ile yapan, çalışmaları ile @doruksaglikgrbadaylığa hakkıyla talip olan bir diğer isim.

İşte adaylar, bir birlerine yaklaşımları, en önemlisi de delegelerin adayları her akşam kendi mahallelerinde ayrım yapmaksızın dinlemeleri Nilüfer’in farkını ortaya koyuyor. Tabi böyle olunca da geriye rekor oylarla Nilüfer’i kazanan bir yapı ortaya çıkıyor. Bize de bu farkı koyan Nilüfer örgütünü ve Özer Anaç’ı, Fırat Yılmaz’ı ve Erman Aydıngün’ü alkışlamak kalıyor.

Kalın sağlıcakla dostlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.