FUARLAR , PANAYIRLAŞIYOR MU?

Bugün Bursa’da BTSO öncülüğünde, Tüyap ve Beksiad iş birliği ile 4. JUNIOSHOW Fuarı 08 Ocak’ta yılın ilk fuarı mottosu ile kapılarını açtı.

Öncelikle şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Fuarlar bir şehrin ekonomisine, sanayisine hatta Turizmine ciddi etki yapar. Bu yüzden de her fuarı önemserim.

Bugün fuarın açılış törenine ULAŞTIRAMAYAN ŞEHİR ünvanını kaptırmamakta direnen Bursa Büyükşehir ve Burulaş sayesinde Ertuğrul’dan saat 11 civarı metroya binmeme rağmen saat 12:45 gibi Buttim fuar alanına ulaşabildiğim için katılamadım. Bu notu bu araya sıkıştırayım da…

Fuara girdiğimde minklerin harika defilesi karşıladı beni. Her şeyin küçüğü güzel lafını tescil edercesine. Tam stantlara yönelecektim ajans sahibi bir arkadaşım ile karşılaştık. Kendisi sitemkardı. Defileyi organize ederken Bursa’da bu işi yapan çok firmaya haber verilmediğinden yakındı. Soru kısmında bunu soralım.

Sonra hollerde tura çıktım. Aman  Allahım, tek düzen standlar muhteşem.  Çok hoşuma gitti tabi ama ilk anda!!! Buna da sorularda değineceğim.

Her stant tabelasında %80 i havalı Avrupai markalar. Global pazarda yer almak istiyorsanız markanız bunun ilk adımıdır kesinlikle. Peki ziyaretçi alım heyetleri bunun karşılığı mı? Bunu da soralım sonunda yazının.

Bir bakıyorsunuz stantlardaki tüm firmalar Bursa markası. Göğsünüz kabarırken , başınıza bir taş düşüyor. Ulusal markalar nerde fuarda diye? E tabi teknoloji ilerledi diyecekken, bu sefer karşılaştığım bir dostum, “Bir bakayım sektörde neler oluyor diye geldim. Gelirkende ilgilendiğim bir firma ile görüştüm. Sizde fuarda mısınız? Diye sordum, yok biz aynı tarihte CNR’de aynı içerikli fuar var ordayız dedi” deyince konu kendiliğinden anlaşıldı.

Şimdi gelelim sırası ile sorulara. Soruların muhatapları BTSO ve BEKSİAD’tır. Umarım kısa sürede cevap verirler.

  • Defile vb organizasyonlar için kriter nedir? Bunun için kaç firmadan teklif alınmıştır? Bu hizmet birilerine ihale edilirken ( Sevgili İbrahim Burkay’ın hiç tarzı değildir. Öyle olsa bana 1 kuruş reklam vermez) sizden, bizden ayrımı mı yapılmaktadır?
  • Fuar da firma kendini yansıtan stand hazırlar. Bu fuarda neden tek düze standlar yapıldı? Bu standları kim yaptı? Stand için teklif kimlerden? Kim tarafından alındı?
  • Yazıda dedik marka kimliktir. Global marka koyup, 3.dünya ülkelerine fuar düzenlemek nasıl bir mantıktır?
  • Aynı tarihte nasıl ki, Bursa sanayi başkenti, Ticaret başkenti İstanbul’da da aynı içerikli fuarı çakıştırmak nasıl açıklanabilir?

Cephesini Batıya dönmüş bir ülke olmak gerekirken hala ısrarla bu arap ve yandaşları seviciliği ile kime fayda sağlanıyor? Unutmayın bu kafa bu ülkede 15 Temmuz’un mimarıydı.

Yapılan bu kadar güzel işi , şahsi fikirleriniz uğruna heba etmeyiniz. Unutmayın Bursa hepimizin.

Umarım sorularıma cevap alabilirim. Özellikle de, BEKSİAD tarafından.

Yazının sonunda şunu belirteyim. Başlık bana ait değil. Fuarda karşılaşıp ayak üstü sohbet ettiğimiz TOBB yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda BTB Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı’ya ait. Ayrılırken Türkiye’de fuarcılık panayır oldu dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.