KONGRE SÜRECİNDEKİ CHP

14 Aralık Cumartesi günü , her şeyi terse döndürerek CHP’de kongre süreci başladı. Terse döndü çünkü her dönemde Osmangazi en son kongrelerden olurdu. Bu defa birileri bir hesap yaptı ve ilk kongre Osmangazi oldu.

Tabi bazen evdeki hesap çarşıya uymaz. Sonucu yaşayıp göreceğiz. Osmangazi kongresini mevcut başkan Metin ( Mete )  Akyolcular  181 oy alarak kazandı(rıldı). Diğer adaylardan Cengiz Çelikten 132, Zeynel Kirte’de 64 oy aldı. 1 Oyda geçersiz sayıldı.

Kongre salonunun içi protokol konuşmalarında dahi dolmadı. Çünkü dışarda harıl harıl kulis yapılıyordu. Salon dışında otururken bir delegenin söylediği bir şey vardı ki, ben sonucu orda kenarı koymuştum. 20 doğal delege var, 31 de gidilmeyen ama ilçenin yazdığı köy delegesi etti mi 51. Yani mevcut başkan yarışa 51-0 önde başladı. Çelikten ve Akyolcular arasındaki farkta 49 zaten.

Metin (Mete) AKYOLCULAR – CHP OSMANGAZİ İLÇE BAŞKANI

Chp iktidara alternatif olma şansını sürekli iç kavgalardan kaybediyor. Yıllardır koltuklarda oturanlar hiçbir başarı elde etmeseler bile çekilmeyi düşünmüyorlar. Ufak olsun ben olayım, güç bende olsun, pazarlık yapayım, il delegesi, kurultay delegesi, il başkanı ya da PM olayım hesaplarında. Maalesef iktidar olayım, belediyeyi alayım sadece içi boş bir söylem.

Bir çok sabit takıntıları var CHP delegelerinin. Mesela o gün adaylardan birsinin Örgüt yerine Teşkilat dediği konuşuluyordu dışarda. Tabi esas sorun farklı. Salonda katılımcı ve delegelerin çoğunluğu ya 60 yaş üzeri emekli, ya da 25 yaş altı genç. Ara kuşak yok CHP’de. İşin daha kötüsü ise her şeyin doğrusunu onlar biliyor. Hata ya da tecrübesizlik kabullenmek yok.

Show alanında birlik , beraberlik mesajları verenler, sosyal medyada, gizli yazışmalarda kan donduran söylemler kullanıyorlar.

Osmangazi kongresinden çıkan sonuç, Osmangazi’yi hala İsmet Karaca yönetiyor. Zaten İsmet Karaca da Osmangazi ile uğraşmaktan hiçbir yere gelemiyor. Çünkü diğer ilçelerde kendine cephe açıyor.

CHP ve diğer muhalefet partileri Ak Partiyi biat kültürü üzerinden eleştiriyorlar, demokrasi yok diyorlar ama bence yok aslında hiç birinin birbirinden farkı.

Şimdi bir siyasi partiye üye oluyorsunuz. Çalışmak istiyorsunuz ama önünüze delegelik diye anti demokratik bir sistem konuluyor. Ya delege seçimine giriyorsunuz, ya da sevdiğiniz güvendiğiniz bir ekibi destekliyorsunuz. Farz edelim o ekipte kazanıyor. Kongrede aynı fikri paylaşıp , aynı aday hakkında karar veriyorsunuz. Fakat sonra öyle gelişmeler oluyor ki, o arkadaşınız ya da arkadaşlarınız başka bir mevki için ,anlaşıp başka adayı destekliyor, veyahut bazı kendini parti büyüğü görenlerin baskısıyla başka bir adaya yöneliyor. Nerde kaldı sizin oyunuz?

Eğer gerçekten demokrasi diyorsanız, yaparsınız üye bazında seçimleri, kimsenin söz söyleme hakkı kalmaz. Bu sistemde ilçe başkanları delege seçimlerine çok kolay müdahil olup, istedikleri gibi çalıp oynayabiliyorlar  çünkü.

Konuya birde şuradan bakalım. 2018 genel seçiminde CHP Bursa’da 443.317 oy almış. Peki Bursa’da üye sayısı kaç? Yanlış bilmiyorsam 34-35 bin. Yapılan ön çeçime 16 bin civarı bir katılım olmuştu hafızam beni yanıltmıyorsa. 2019 yerel seçimlerde bu oy büyükşehir için 851.360 a, il genel meclisi diye adlandırılan oyda ise 613.313 oya çıkmış. Kimse rakamları okumuyor, ya da işine gelmiyor.

Mesela geçenlerde bir ilçe başkan adayı “ Böyle yaparsak sağ partilerden farkımız kalmaz” demişti. Bu ilçede CHP 2019 belediye başkanlığı seçiminde 166.316 oy almış. 2018 genel seçimde ise aldığı oy 100.694.. Şimdi aradaki bu yaklaşık 66 bin oy gökten zembille mi indi?

Yazıyı sonuçlandırırken özetle diyecek olursak ki, CHP’nin aldığı oy ile , CHP’yi yönetenleri seçeceklerin oyları aynı mantıkta değil. İstanbul’da tam ters mantıkta olan Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu’nun yaptığını maalesef Bursa yapamıyor. O yüzdende görüp göreceği belediye kazanımı da bu kadar. Konumuz madem Osmangazi, o zaman belediye seçimleri ile ilgili Erkan Aydın’ın adaylığı yüzünden kaybedildiğini söyleyenlere bir söz bırakıp bitirelim yazıyı. Chp , Osmangazi de % 13 lerde olan oyunu Denizhan Sezgin ile arttırmaya başlamış, Erkan Aydın’ın 2019 seçiminde en üst seviyeye çıkartmıştır. Şimdi siz seçtiğiniz yönetimler ile bu mantığı bırakırsınız o zaman , kendi istediğiniz gibi bir aday çıkartırsınız, Erkan Aydın’a vermediğiniz oyu ona verirsiniz ama emin olun o oylarınız Osmangazi’de belediye meclis üyesi çıkartmaya bile yetmez. Çünkü yerelden genele amacınız üzüm yemek değil, bağcı dövmek. Zaten öyle olmasa, daha kurulmadan Ak Parti’den 700 bin istifa kopartan Davutoğlu’nu ak Partililerden daha fazla eleştirmezdiniz.

Unutmayın dost acı söyler.

( Not: CHP’de ilk defa bir kişi çıkıp ilçe kongreleri başlamadan adaylığını açıkladı. Bu büyük bir cesarettir. İnşallah ilçe kongrelerindeki küçük hesaplarınızı il kongresinde yapmazsınız da, Bursa iyi bir il başkanı ile tanışır. Sevgi dilini yerleştirir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.