KONGRELER

Merhaba,  

Bu haftasonu Bursa’da STK ve Siyasi Parti kongreleri yapılıyor. Kongrelerin ikisi Cumartesi günü yapıldı.  

Ilk olarak KalDer evinde yapılan KalDer Bursa’nın kongresini izledik. Divan başkanlığını Prof. Dr Abdurrahim Korukçu’nun yaptığı kongrede , 6 yıldır başkanlık görevini sürdüren Erdal Elbay görevi yine devraldığı Emin Direkçi’ye devretti. Kongrenin en önemli özelliği bu yönetimde ilk kez kadın üyelerin görev alması oldu.  

Genel Sekreter k, 18 yıldır bu görevi yürüten Aykan Kurkur, faaliyet raporu ile en çok konuşan konuşmacı oldu. Tabi KalDer faaliyetleri çok olunca. 

Günün ikinci kongresi TMMOB MMO Bursa Şubesinin kongresiydi. 17. Dönem seçimlerinin 9 Şubat Pazar günü yapılacağı kongrenin ilk günü faaliyet ve konuşmalardan oluştu. Chp Bursa genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Chp Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay erdem ile Akademik oda başkan ve temsilcileri ile sendika temsilcilerinin de katıldığı kongrede Divan Başkanlığını Önceki dönem başkanlarından İbrahim Mart yaptı. 

Misafirlerin kısa konuşmalar yaptığı kongrede Şube sekreteri Feridun Tetik, bir kitapçığa ancak sığan faaliyetleri kısa başlıklarla okudu. Başkan Fikri Düşünceli’de meslek sorunlarına değindi konuşmasında. 

Gündemin son maddesi seçime katılacak listelerin divana sunulmasıydı. Divana sadece adaylarını geçtiğimiz günlerde ön seçim ile belirleyen Çağdaş Mühendisler liste sununca, seçim tek liste ile yapılacak. Yani 17. dönem yönetim kurulu Fikri Düşünceli başkanlığında , Feridun Tetik, Devrim Tutku Ateş, A.İhsan TaşkınselD.Alpaslan Gürbüzer, Emine Kaya ve Yasemin Yeşil’den oluşacak.  

Kongrede dikkat çeken iki noktadan birisi, iktidar kanadından kimsenin kongreye katılmaması ve her yıl çıkan karşı listenin bu defa çıkmaması oldu. 

Iktidar muhalif seslere kendini kapatıyor. Özellikle yerel yönetimlerde sizden değil diye Akademik Odaları yok sayarsanız, kenti birlikte yönetmekten bahsedemezsiniz. 

CHP KONGRESİNDE SON BAKIŞIM 

9 Şubat Pazar günü CHP Bursa il başkanlığı seçimi yapılacak. 4 adayın yarışacağı kongrenin sonucu sanırım sadece CHP’lilerde merakla bekleniyor. Çünkü süreç öyle bir hal aldı ki, Ak Parti iktidarından kurtulmak isteyen ancak CHP’li olmayan kesim artık CHP’den umudunu keser oldu. 

Milletvekilleri adaylar arasında ayrıştı. Daha önce ilçe kongrelerinde rakip olan Bozbey ve Türkyılmaz bu defa aynı adayın yanında görüntüsü oluştu. Delege olmayan partili partisiz herkesin il başkanı olmalı dediği Gülmez, stratejik hatalar yaptı. Aklan, delege gözünde ve dışarıdan gözlerde gaza gelip aday oldu düşüncesi oluşturdu. 

Hüseyin Akkuş, diğer adaylar gibi listesini önceden açıklamasa da, bazı isimler listesinde belli. Bence Akkuş’un Orhan Sarıbal, Erkan Aydın desteği kadar, listesine aldığı İbrahim Mart’ta kozlarından olacak. Akademik odalardaki deneyimleri ile Sayın Mart CHP yönetimine fark katacaktır. Akkuş özellikle son bir haftada kendini daha iyi ifade ederek , geride başladığı yarışta öne geçip , favori olmuştur.  

Ismet Karaca’da ilçeler ağırlıklı bir liste yapmış. Her ne kadar bu bir avantaj gibi görülsede ilk çatlak Mustafakemalpaşa’dan geldi. İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru sosyal medya hesabında “ Kongrede tarafım, ilçe örgütünü yok sayarak örgütün istemediği ismi listesine yazan adaya karşı tarafım” diyerek Karaca’ya oy vermeyeceğini deklare etti.  

Kongreler sürecinde sürekli Sevgi Dili oluşmalı diyen mevcut il saymanı Önal Arda’nın Akkuş’un teklifini sağlık sebeplerini öne sürerek red etmesinden sonra Karaca’nın listesine girmesi bir çok kişiyi şaşırttı. Misal ben sevgili dostumdan bir sebep sunmadan sevgi dilini kullanarak , diğer listede olacağım o yüzden kabul etmiyorum deme şıklığını beklerdim. Karaca’nın listesindeki diğer bir isim Nilüfer kongresinin değişik yüzü Erman Aydıngün oldu. Kongre de tek amacının Özer Anaç ekibininden intikam almak olduğu izlenimini veren ve bunda başarılı olan Aydıngün, bu defa Harmancık Belediye başkan adaylığı için mi? Yoksa mahalle muhtarlığı için mi seçilirse yönetimden istifa edecek acaba!!!! 

Erol Gülmez, uzun soluklu yarışa başladığında büyük avantaj sahibi idi. Delege seçimlerine, ilçe kongrelerine müdahil olmayarak sempatisini arttırdı. Ama yarışın sonuna gelindiğinde nefesi yetmedi. Önce sadece Akkuş’u eleştirmeye başladı ki, bu istifasında haklı iken haksız duruma düşürdü. Çünkü insanlar, akkuş yüzünden değil aday olmak için istifa etmiş demeye başladılar. Sonra açıkladığı yönetim kurulu listesinde örgütün tanıdığı 6-7 isim dışında bilinirliği olmayan isimlere yer vermesi de Gülmez’in eksilerinden birisi oldu. Ayrıca Nilüfer örgütünce düzenlenen toplantıda ve sonrasında bir haber sitesinde 4 adayın birlikte katıldığı açıklamalarda tüm adaylar çarşaf listeye destek vereceğiz dedikten sonra ilk olarak listesini basına sızdırması da diğer bir eksisi oldu.  

Güner Aklan ne yapar hiçbir fikre sahip değilim. Bu yüzden onunla ilgili yorum yapmayacağım. 

Sence kongre ne olur derseniz, duygularım ile gerçekler aynı değil. Önce bunu belirteyim. Sonra da gerçek gelen durumu söyleyeyim. Kongre hesaplaşma falan olmaz. Sarıbal ve Aydın’ın desteğini alan Hüseyin Akkuş kongreyi kazanır. Ikincilik yarışını Karaca ve Gülmez arasında çok az bir oy farkı belirler. Güner Aklan bence aday olmak için topladığı imza kadar dahi oy alamaz.  

Ha birde hiç mantğımın almadığı bir çarşaf liste tutturdu CHP’liler. Basit bir soru, siz adaysınız, karşınızdaki listede size ağzına geleni söyleyen isimler var. Çarşaf listede siz başkan oldunuz ama bu isimlerde yönetime girdi. Bana izah edebilir misiniz, nasıl bu isimlerle aynı salonda yönetim kurulu toplantısı yapacaksınız? 

Evet sevgili dostlar, çok bir zaman kalmadı kuyruğun kopmasına. Izleyip göreceğiz. Söz CHP’de delegenin. 

Kalın sağlıkla 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.