MAHKEME SÜRECİNDEKİ MADENDE EŞİNİN HABER ÇEKİMİNİ YAPAN GAZETECİ YUSUF KAYIŞOĞLU GÖZ ALTINA ALINDI

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla kırsal mahallesine maden şirketi tarafından yapılmak istenen atık havuzunuda ki çalışmaya tepki için bölgeye giden  CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun eşi ve basın danışmanı gazeteci Yusuf Kayışoğlu çekim yaptığı için gözaltına alındı.

Bu sabah firma çalışanları onlarca jandarma eşliğinde tekrar bölgeye gelerek çalışmalara başlamış, köylüler jandarma tarafından bölgeden çıkarılmıştı. Eşi gazeteci Yusuf Kayışoğlu ile birlikte bölgeye giden CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, iş makinasının önüne geçerek yasal süreç bekleninceye kadar çalışma yapılmasının doğru olmadığını belirtmiş ve köylülere destek vermişti.

Bu sırada cep telefonu ile çekim yapan gazeteci Yusuf Kayışoğlu engellenmek istendi. Kamuya açık bir alanda, bölge sakinlerinin rızası olmadan yapılmak istenen çalışmaları görüntülemenin bir gazetecilik görevi olduğunu, üstelik milletvekili Kayışoğlu’nun açıklamalarını çektiğini belirten Yusuf Kayışoğlu geri adım atmadı ve çekim yapmayı sürdürdü.

Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun iş makinasının önünde bekleyişi sürerken gazeteci Yusuf Kayışoğlu çekim yaptığı gerekçesi ile gözaltına alınarak karakola götürüldü.

ALTACA KAYIŞOĞLU; ‘YAPILAN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE VE SUÇTUR’

Konu ile ilgili EnBursa.com’a açıklama yapan Kayışoğlu; “Hukuka aykırı bir karar. Birinin gözaltına alınması için bir suç işlemesi gerekir. Yusuf Kayışoğlu buraya benimle beraber girdi ve yasaya aykırı hiçbir şey yapmadı.Aynı zamanda basın mensubu. Yaptıkları şey basın özgürlüğüne müdahaledir. Suçtur ve bu suçla ilgili gerekli girişimlerde bulunacağım.” dedi.

Not : Madenin ortağı Ürdün kökenli Mehmet Habbaboğlu

Not1 : Zeytin Kanununa göre bu madene izin nasıl verildi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.