MALİ MÜŞAVİRLER; ÖNCE İNSAN… ÇOK GEÇ OLMADAN SESİMİZE KULAK VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ! – ÇÜNKÜ ASIL OLAN YAŞAM HAKKIDIR!

Mali Müşavirler, yaşam hakkının önemine dikkat çekerek ÖNCE İNSAN mottosu ile bir bildiri yayınladı. Bildiri soyle;

ÖNCE İNSAN…

Koronavirüs pandemisi nedeniyle içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda uygulanmak üzere açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinin sosyal ve ekonomik açıdan sağlayacağı faydaya inanıyor ve destekliyoruz. Bu kapsamda, ekonomik tedbirler arasında yer alan vergisel tedbirleri doğru ancak eksik buluyoruz.

Ülkemizde riskin en yüksek seviyede hissedildiği bugünlerde, tahsil edilecek  tüm vergilerin hesaplanmasına teme l oluşturan mali belgelerin sağlıklı bir şekilde toplanması, yerinde veya muhasebe bürolarında kayıt edilmesi ve beyannamelerin hazırlanması hem doğru değil hem de imkansızdır!

Tehdit ortadan kalkana kadar evden çıkılmamasının en yetkili makamlar tarafından tavsiye edildiği ve işverenlerin dahi işine gitmekten çekindiği bir ortamda mali müşavirler yaşamları ile sorumlulukları arasında çaresiz bırakılmamalıdır.

Bugün yalnızca kendimiz değil, ailelerimiz, çalışanlarımız ve hizmet sunduğumuz toplumun tüm kesimleri büyük risk altındadır.

Muhasebe meslek mensupları camiası olarak, etkileşim içinde olduğumuz bir milyona yakın insanın YAŞAM HAKKININ RİSKE EDİLMEMESİ KONUSUNDA HAKLI TALEPLERİMİZİN DİKKATE ALINMASINI İSTİYORUZ!

 

Bu nedenlerle;

Mart ayı içinde verilmesi gereken (KDVl -2, Muhtasar, MuhSGK, Damga Vergisi, Turizm Katılım Payı,

Ba-Bs, GEKAP vb. ) tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulünü,

  • Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesini ,
  • e-Defter beratlarının yüklenme süresinin ertelenmesini,
  • Vergiincelemelerinin ertelenmesini,
  • Bu süreçte yaşanacak tahsilat sıkıntıları göz önüne alındığında, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına biz muhasebe meslek mensuplarının da dahil edilmesini istiyoruz.

ÇOK GEÇ OLMADAN SESİMİZE KULAK VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ!

ÇÜNKÜ ASIL OLAN YAŞAM HAKKIDIR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.