MAZİDE SÖYLEDİKLERİMDEN KISA BİR UYARLAMA

Yıl 2008, o zamanalr Yıldırım Sanayici ve iş adamları derneği yönetim kurulu sekreteriyim. 2008 krizi çıkmış hani şu teğet geçti falan denilen. Bir basın açıklaması yazdım. Cesaret edip sadece Yunis Can Topaktaş ve Cennet Cankılıç yayınladı. (Can Topaktaş bu yazının bedelini iş akdi fesh edilerek ödedi)

O gün dedim ki; “Bu kriz ekonomik değil , finansal. Zararını yıllar sonra hissedeceğiz”  çünkü ülke dürüst ve şeffat yönetilmiyor. Bütçelerde rakamsal oportunizm yapılıyor. Üretim değil finans sektörü yönetiyor.

Basit düşünün. Benim yaşımda olanlar gayet iyi hatırlar, babanız bankada hesap açtığında size tasarrufu öğretmek için çeşit çeşit kumbaralar verilirdi. 2008 de ne veriyordu bankalar? Yollara kurduklar seyyar stantlarla ev hanımlarına dahi , yoldan geçene anında kredi kartı. Yani tasarrufu özendiren yapı son dönemde olmayan parayı harcattı. Sonra da törenle icra dairesi açar oldul.

Diyeceksiniz ki, bugün bunları tekrarlamanın anlamı nedir? Söyleyeyim. Dünya bir kriz ile karşı karşıya kaldı. Bir virüs herşeyi  alt üst etti. Peki ekonomisi üretime dayalı ülkeler mi daha çok etkilende? Finans sektörüne teslim olmuş olanlar mı?

Tabi ki, finans sektörüne reslim olanlar. Daha önce bütçelerden öğrendikleri rakamlarla oynamayı, şimdi hasta sayıları ile yapıp erken ve gniş normailleşmeye geçildi.

Turizm sektörü istedi diye tatil serbest bırakıldı diye düşünüyorsunuz değil mi? Hayır finans sektörü istedi, tatil kredisi verildi.

Hatırlayın başında alınan kararları. Uçak biletleri, kdv indirimleri hep harcama teişvik sektörlerinde. Konut kredilerini de unutmamak gerekir.

Şimdi size hesap yapmadan gaz bulduk gazı verdiler. Baktılar gaz kaçırıyor vatandaş, doğu Akdeniz dediler. Peki sordunuz mu? Ege denizinde kıta sahanlığımız 12 milden neden 3 mile inerken sustunuz diye?

Sordunuz mu? Bugün efelendiğiniz Yunanın Cumhurbaşkanı seçildikten sonra bizim kontrolümüzde olması gereken adalardan eşşek adasına çıkıp şhow yaparken nerdeydiniz diye…

Sağlık çalışanları ya vefat ediyor ya da istifa ediyor ama siz hala Ayasofya diyorsunuz. Masalı bırakın MAHALLE YANIYOR MAHALLE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.