MEDYA ÜZERİNE

Her daim gündemde olan bir sektör. Her konuda en kolay suçlanan organ.

Kimine göre yandaş, kimine göre candaş.

Aslında son dönem buna fırsat veren medyanın kendisi. Maalesef ki, sermayenin elinde oyucak oldu.  Öyle olunca da, kalemini kılıç gibi kullananlar oluyor tabi.

Reklam medyanın yaşam gücü. Pandemi sürecinde ise herkes  medyacı oldu. İnstagramda, zoom üzerinden yayınlar maşallah aldı başını gitti.

Hele ki, birde kirlenmiş bir sosyal medya var.  Herkes tuşa basınca kahraman oldum sanıyor.

Amma  şimdi başka bir açıdan bakalım. Ak Parti’yi herkes medya baskısından suçluyor. Peki karşısında muhalefet ne yapıyor?

Ak Parti’nin elindeki tek Büyükşehir Bursa. Muhalefet ne yapıyor? Bursa’nın reklamlarını konuşuyor.

Peki muhalefet kendi sahip olduğu belediyelerden kimleri destekliyor? Bütün mesele burada. Kendi medyasını yaratamadı , sadece çamur atıyor.

Çünkü medyada esas yandaş görünümlüler muhalefette.

Gazeteciliğin en büyük özelliği objektif olmaktır. Objektifseniz ne kadar muhalif olursanız olun, ne telefonunuz açılır, ne de canlı yayınıza cevap verilir. Sonra medya muhalefete destek olmuyor. Kendimden örnek vereyim. Şimdi yeni trend haberlerinizin çıktığı gazete ve internet sitelerini sısyal medya sayfalarında yayınlamak. Bu güne kadar benim sitemin ismini ne Chp, Ne de İyi Parti yayınladı.

Muhalefet sokakta karşılığı olmayan isimleri muhatap alıp, onları paylaşırsa Ak Parti’nin yandaş medyacılığından ne farkı olur?

Neyse konuyu şimdilik burada keselim. Bizim yandaşlıkla da, candaşlıkla da işimiz olmaz. Doğru tektir. Söyleyenin siyasi kimliği de bizi bağlamaz.

Görüşmek üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.