SİZİN HİÇ ÖZGÜRLÜĞÜNÜZ ÇALINDI MI?

Hani ülkede her şey yolunda ya, Ekonomi, hukuk hepsi tıkır tıkır işliyor ya. Hah işte bu yüzden çok insanın artık sadece özgürlüğü değil, canı da çalınıyor. Artan intiharlar bunun en büyük göstergesi. 

 dünyası tam bir üç maymun. Ama kapalı kapılar ardında bir feryat ediyorlar ki, sanırsınız birazdan çıkıp isyan edecekler. Ama gelin görün ki, kapının önüne çıkınca uzayan (yalamak için) bir karış dil. 

2014 yılı Ağustos ayında dünyanın geri kalmış 10-12 ülkesinde olan bir yasa nedeniyle benim özgürlüğüm 6 ay çalındı. Borçlarımı ödeyemediğim için verdiğim taahhütten dolayı 6 ay kısıtlandım. Işte yarın bu kısıtlamanın bittiği 5 yıl olacak. Aklıma her sene geçirdiğim günler, edindiğim tecrübeler gelir bu günlerde. 

Peki bu özgürlük nasıl çalındı? Dava tek taraflı görülür. Yargılama yapılmaz. Baskı, mobing var mı diye sanığa sorulmaz. Ama aslında hukuksuzluğun tek tarafı bu değildir. Günümüzün yeni modası Varlık Finans Firmaları vardır.  

“varlık yönetim şirketleri” hakkındaki tanım konusunda Var. 

ŞirYön.’ne bakılacak olursa; “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, bankalar ve diğer mali kurumların alacakları ile diğer varlıklarının satın alınması, tahsili, yeniden yapılandırılması ve satılması amacına yönelik olarak faaliyet göstermek üzere bu Yönetmelik hükümlerine göre izin alarak kurulan şirketlere”varlık yönetim şirketi denir. (Var. Şir. Yön. m. 3/g). 

Evet yönetmelik satın alınması derken bu kurumlar haksızca borcu hakları ile devir alıyor. Eğer siz daha önce avukata taahhütte bulunduysanız, direk cezaevine giriyorsunuz. Açık ve net yasa ihlali söz konusu iken, üst mahkemelere yaptığınız itiraz içeriği bile okunmadan red ediliyor. 

Ayrıca bu Varlık şirketleri, borçluyu her gün onlarca farklı numaradan arayarak taciz ediyor. Ama maalesef bir Allahın kulu da hayır diyemiyor. 

YA BANKA KREDİ VERİRKEN USULSÜZLÜĞE İMZA ATTIYSA? 

Dedik ya sorgulanmıyor , aynen öyle. Bir bankadan araç kredisi alıyorsunuz. Kredinin temerrüde düşmesi için 90 gün ödeme yapılmaması gerekir. Ama bir kaza yaparsınız , bir taksit geriden giderken banka şube müdürü arar, şu kadar yatırman gerek der, yatırıp haber de verirsiniz. Lakin akşam mesai bitimi ile internet şubenize girdiğinizde 58. Gün kredinizin temerrüte düştüğünü görürsünüz. Çünkü o gün kazalı aracı satıp kredinizi kapatacak olduğunuzu söylemişsinizdir şube müdürü arkadaşınıza. Oda alel acele temerrüte atar krediyi. Sonra araç haciz edilerek satılır. Ama bir başka hukuk bürosu da haciz işlemi yapar. PEKİ BU HACİZ İŞLEMİ NE İÇERİR.? DİĞER HUKUK BÜROSUNUN HACİZ EDİP SATTIĞI ARAÇTA BORÇ OLARAK DURMAKTADIR. NESIL OLUR? DEDİĞİNİZDE İSE HAFIZANIZ DURUR. BANKA SİZE KREDİYİ VERİRKEN BEYAZ BİR A4’E SENET DÜZENLEYİP İMZALATMIŞTIR EVRAK ARASINDA. 

Işte o senedi eski tarihle doldurup, işleme koymuştur. Senet usulünde imza, tarih ve miktar aynı kalemle olmalıdır ama bu senette hiç biri aynı kalemle değildir. Ve bu borç yüzünden de özgürlüğünüz bir kez daha çalınır. 

Hani amiyane bir tabir vardır. ANANI ÖPEN KADI, KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEKSİN?  

Bu defa yaşanan sorunlardan neden hukuğa güvenmediğimi yazmak istedim. Aklınızda bulunsun. Sizin de başınıza gelebilir. 

Kalın borçsuz ve sağlıkla. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.