“Songül Yalçın yalnız değildir”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, Bursa’da işlenen Songül Yalçın’ın cinayeti nedeniyle Yunus Emre Akar’ın yargılandığı duruşma öncesi Adliye önünde yaptığı açıklama “Mahkemenin karar mekanizmasına sesleniyoruz. Deliller karartılmadan, hakkın yerini bulmasını ve sanığın gereken cezayı almasını diliyoruz” dedi.

CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Hürmüz Avcı’nın da katıldığı basın açıklamasında, şiddete-cinayete kurban giden yüzlerce kadının hikayesinin neredeyse hep aynı olduğunu ifade eden Okumuş, şunları söyledi:

“Songül Yalçın, gencecik geleceğe umutla bakan bir kız kardeşimiz. Yuva kuracağı evinde düğününe bir gün kala ölü bulundu. Evleneceği kişi Yunus Emre Akar, Songül’ün sinirli, stresli olduğunu, tartıştıklarını ve zemini ıslak olan banyoda düşüp kafa travması geçirip öldüğü ifadesini vermiştir. Bizler; bu ifadeyi kabul etmiyoruz. Katilleri hak ettikleri cezaları vermeden toplum içinde bırakanlar da bu suça ortaktır. Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz.”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Aysel okumuş’un açıklamasından satır başları şöyle:

“İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanımız Aylin Nazlıaka tarafından ‘Yaşam Hak’ projesi ile 81 ilimizde kadına şiddete karşı mücadele için start verildi. Yalnız değilsin! Biz varız… Şiddet karşısında korkma! Yanında biz olacağız. 7/24 hizmet veren 444 82 85 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.
Bugün Songül Yalçın’ın cinayeti nedeniyle Yunus Emre Akar’ın yargılandığı dava nedeniyle buradayız. Sayın mahkemenin karar mekanizmasına sesleniyoruz. Deliller karartılmadan, hakkın yerini bulmasını ve gereken cezayı almasını diliyoruz.
Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten, kültürden olursa olsun, toplumun her kesiminden kadınların yaşaması, söz sahibi olması için, dayanışarak, yılmayarak, ‘Yaşam Hak’ diyerek mücadeleye, kadınların sesi olmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.