TÜBİTAK’tan Osmangazi Okullarına “teşvik ödülü”

Osmangazi Okulları 7.’ci sınıf öğrencilerinden Emir Talha Turhem ve Emir Çağan Bilgilioğlu, TÜBİTAK 14. Ortaokullar Arası Öğrenci Araştırma Projeleri Yarışmasında, “Dikkat! Panik Yapmayın! Bu Sese Kulak Verin” adlı Fizik Projesiyle Bölge Birinciliğinin yanı sıra TÜBİTAK’ın teşvik ödülünü kazandılar.

Fen Bilimleri öğretmeni Sedat Özdemir’in danışmanlığında proje hazırlayan Emir Talha Turhem ve Emir Çağan Bilgilioğlu, Özel Osmangazi Okullarına Bursa’da Ortaokullar arasında “TÜBİTAK Teşvik Ödülü” kazanan tek okul olma özelliği kazandırmanın yanı sıra haklı bir başarıya imza attılar.

Özel Osmangazi Okulları Müdürü Ömür Çolpan, öğrencilerini başarıları nedeniyle kutlarken, “Okulumuzda öğrencilerimiz bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmaya teşvik edilerek, geleceğin bilim insanları olma yolunda öğrencilerimize ulusal ve uluslararası platformlarda projeler yürütmelerine öğretmenlerimizin üstün özverisiyle rehberlik edilmektedir. Çocuklarımızı düşünmeye, gözlem yapmaya, merak ettiklerini araştırmaya her zaman teşvik etmekteyiz. Öğrencilerimizin gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilen 21. yüzyıl becerilerine sahip, sosyal sorumluluk bilinci ve duyarlılığıyla bir problemin tanımlanmasından çözümüne kadar özgün, bilimsel prensiplere sahip projeler üretmelerine katkı sağlamaktayız” dedi.

Osmangazi Okulları 7.sınıf öğrencilerinden Emir Talha Turhem ve Emir Çağan Bilgilioğlu, 12 bölgeden toplam 15 bin 661 projenin başvuruda bulunduğu yarışmada Bursa Bölge birinciliği yanı sıra TÜBİTAK’ın teşvik ödülünü kazandıkları “Dikkat! Panik Yapmayın! Bu Sese Kulak Verin” adlı Fizik Projesinde, deprem anında insanların paniğe kapılmalarını önleyip nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunacak, titreşim sensörü ile depremi algılayıp SD kart modülü içerisine yerleştirilen hafıza kartına daha önceden yüklenen ses kaydı aracılığıyla gerekli uyarıları yapacak sistemi geliştirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.