Vali Yakup Canbolat’ın “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Mesajı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü”, toplumsal farkındalığın artırılarak, toplumun önemli bir parçasını oluşturan engellilerin sorunlarının gündeme getirildiği ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi adına sorumlulukların hatırlanması açısından önemli bir gündür.

Ülkemizde son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle engelli bireylerimize olan duyarlılık artmış, sorunların çözümüne yönelik önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Eğitim, evde bakım, istihdam, ayrımcılığın önlenmesi gibi pek çok hususta engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm olmak, onların toplumla bütünleşmelerini, işgücüne katılmalarını sağlamak adına çok önemli adımlar atılmıştır.

2020 yılında ‘’erişilebilirlik’’ konusu vurgulanmış, engelli bireylere yönelik sosyal, ekonomik ve kültürel politikalar geliştirilirken, teknolojiden yararlanılması ve sürdürülebilir olması, fırsat eşitliğinin sağlanması konularında farkındalık oluşturmaya çalışılmaktadır.

Engelli bireylerin toplumla bütünleşmeleri, iş gücüne katılımları ve daha erişilebilir bir toplumda yaşamaları en büyük gayemizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, engelleri hep birlikte aşacağımız engelsiz bir dünya temennisiyle tüm engelli vatandaşlarımızın gününü kutlar, büyük şefkat ve özveriyle engelli bireylerimizin yanında olan aileleri ile birlikte sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yaşam dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.