YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLE KARŞI MIYIM?

Dostlar, iki gündür yerli otomobil ile yatıp kalkıyoruz. Size son yazımda ÖPDDY diye bir konudan bahsetmiştim. Bu yazıyı okurken onu da tekrar inceleyin bence.

Şimdi otomobil yapmak önemli. Özellikle % 100 yerli olursa. Fakat bizim teknolojimiz buna yetmiyor. Bu aracın % 60’ı yerli olsa bile önemlidir.

26.12.2019 tarih ve 1945 sayılı Cumhurbaşkanlığı ek kararı ile duyurulan yerli otomobil ile ilgili kararda elektrikli olacağı ve yatırımın Bursa ili olacağı belirtiliyor.  Şimdi Gemlik dendi ama, ya yarın bir gün  sayın Cumhurbaşkanının tepesi atarsa, Bursa sınırlarında başka bir yeri işaret ederse???

Ha bana sorarsanız, bu tür bir tesis Teknosab dururken neden bir ilçenin AKÇİĞERİ olan bir yere yapılır anlamakta zorlanıyorum.

Devam edelim. Projenin başlangıç tarihi olarak 30.10.2019 deniliyor. Ama karar 26.12.2019 da çıkıyor. Ayrıca da yatırım süresi olarak 13 yıl deniliyor, birde ek vurgu yapılıyor deniyor ki, “Yatırım süresi içerisinde gerçekleştirilemez ise, bakanlık tarafından yarısı kadar ek süre verilir” etti mi size 19,5 yıl.

Valla daha başında yazılanla , yapılan birbirini tutmuyor. Şimdi Google amcadan sordum ikinci el bir otomobil elektrikli motor fiyatı 22.800 TL .

22.000.000.000 TL yatırım bedelli deniliyor, yıllık kapasite 175.000 bin araç deniliyor, benim aklıma bir dönemlerin tiyatro programı Olacak o kadar geliyor. Orda maaşa vurgu yaparken, “Böl topla, Çarp çıkar, bu maaşla ay sonu zor çıkar” diyordu. Bu bütçe ile , bu planlama ile bu yatırım zor falan değil, çıkmaz.

20 daireli bir bina inşaatı 2 yıl sürüyor, ama biz bu sürede fabrikayı yapıp , aracı sokağa salacağız. Bir çatal, kaşık kalını 6 ay sürüyor, ama bunlardan bi haber olanlar bizi hainlikle suçluyor.

Kimse kimseyi kandırmasın. Ben Endüstri meslek lisesi tesviye bölümü mezunuyum. Sonra Muhasebe ve işletme eğitimleri aldım üniversite de. 25 yılda merkez sağ da siyaset yaptım. Yerli ve Milli olan bir şeyi kimse bizim kadar savunmasın, istemesin yanılır. Hele ki, arap seviciler.

2017 de kurulun Türkiye Otomobil Ortak Girişim Grubu,   Anadolu Grubu,  BMC, KARSAN,  Turkcell,  Zorlu dan oluşuyordu.

Neyse okumayı zaten sevmeyen bir topluma yazıyı uzatmadan bazı sorular ile bitirelim.

  1. Teknosab değil de, neden Gemlik? Ve neden tek kalan yeşil alan?
  2. Bir şirket kurmaya kalksanız, unvan istenir. Markası olmayan bir ürün olur mu?
  3. Yatırım süresi13+6,5 =19.5 yıl ise iki yılda nasıl trafiğe çıkacaksınız?
  4. Abd 2020 de sürücüsüz otoyu trafiğe çıkartmaya hazırlanırken, Wolswogen 2017 den beri test sürüşleri yaparken, süreç nasıl bu kadar çabuk oluşacak?
  5. Tery, Tata desem size aklınıza ne gelir? Nerde bu araçlar? Markanız belli değilken nasıl devlerle rekabet edeceksiniz?

Aslında çok zoru varda, bazılarına ne söylesen kafaları almaz. Onlar kısa yolu seçer, ve nedenlerini araştırıp olmaz dediğimiz için bizi vatan haini ilan ederler zaten.

Son söz, yerli ve milli olan hiçbir ürüne karşı olamayız. Biz yalana, aldatılmaya karşı oluruz. Asgari ücret ve kanal İstanbul’u unutturmak hamlelerini fark ediyoruz diye vatan haini falan da değiliz. Siz yerli araba masalına inandığınız gün daha, Türkiye tarihinde ilk kez Rusya dan şeker ithal anlaşması yaptı. Yerli olan her şeyi kaybedenlerin yerli araba iddiası da sadece masaldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.